Czy wzrost wynagrodzenia to wystarczająco, aby pozbyć się problemów finansowych?

Zastanawiasz się czasem, jak wyglądałby Twoje życie gdybyś zarabiała więcej (2, 3, 5, 10 tysięcy więcej niż teraz)? Czy różnica w wynagrodzeniu spowodowałaby, że wszystkie Twoje finansowe problemy odeszłyby w niepamięć? Jak wyglądałoby Twoje życie?

Pewnie od razu zastanawiasz się nad tym, co zmieniłoby się na lepsze. Na jak duże mieszkanie czy dom mogłabyś sobie pozwolić, jak zwiększyłby się komfort Twojego życia 😉

No więc, zmieniasz mieszkanie, kupujesz lepszy samochód, przeprowadzasz się do fajniejszej dzielnicy czy miasta, zmieniasz sklepy odzieżowe czy spożywcze na te “lepsze”. I jak wygląda Twoje życie?

Zarabiasz więcej i więcej wydajesz – czy aby na pewno coś się zmieniło? No może oprócz organicznej marchewki lądującej na Twoim talerzu i wyższym rachunku za paliwo? No tak wszystkie rachunki wzrastają. Przecież mieszkanie jest większe, jedzenie droższe, a do dobrego samochodu trzeba lać paliwo z najlepszej (czytaj najdroższej) stacji benzynowej w okolicy.

Nie wiem czy wiesz, ale między zarobkami i wydatkami istnieje pewna zależność – wraz ze wzrostem zarobków, te drugie też wzrastają. Więc jeżeli teraz ledwie wystarcza Ci pieniędzy z miesiąca na miesiąc – po podwyżce prawdopodobnie będzie tak samo 😉

Więc co teraz?

No właśnie – i co z tym fantem zrobić? Przede wszystkim odpowiedzieć Sobie na jedno, podstawowe, bardzo ważne pytanie. Mianowicie czy wzrost wydatków jest Ci niezbędny? I tak – ja wiem , że fajnie jest móc sobie w końcu pozwolić na to czy tamto.

Ale jeśli zależy Ci na poprawie sytuacji finansowej, może warto przyjrzeć się wydatkom. Na co wydajesz? Może można tu choć trochę ograniczyć pewne kategorie wydatków. I w końcu – co zrobić, kiedy już rzeczywiście zacznę zarabiać więcej?

Dlaczego ważne jest skupianie się bardziej na wydatkach niż na dochodach? Pamiętasz definicję wolności finansowej – osiągamy ją wtedy, kiedy dochody pasywne przewyższają nasze wydatki. Dochody pasywne wcale nie muszą przewyższać naszych dochodów z pensji, choć mogą też być dużo wyższe – jeżeli z miesiąca na miesiąc nasze wydatki przewyższają dochody.

Dlatego znajomość poziomu naszych wydatków jest kluczowa. I to nie tylko w sytuacji, kiedy chcesz osiągnąć wolność finansową. Wystarczy, że chcesz choć trochę poprawić Swoją sytuację. Skup się na wydatkach, a wszystko stanie się prostsze.

I nie – wcale nie musisz ich ograniczać do tak śmiesznie niskiego poziomu, kiedy nie będziesz mogła pozwolić sobie nawet na odrobinę szaleństwa, w postaci obiadu na mieście raz w miesiącu. Ważne jest, abyś była świadoma poziomu Swoich wydatków, abyś wiedziała ile pieniędzy potrzebujesz, aby wieść życie na odpowiadającym Ci poziomie 😉

 

To na czym się skupić?

O przepływie pieniężnym już wcześniej pisałam. Ale powtórzę 😉

Przepływ pieniężny (czyli cashflow) to różnica między naszymi zarobkami i wydatkami (nie jest to książkowa definicja, ale jest łatwa).

Więc jak wygląda Twój przepływ pieniężny? Jak mają się Twoje dochody do wydatków? Czy dochody przewyższają wydatki? Ile wynosi różnica?

Dlaczego takie ważne jest skupianie się na przepływie pieniężnym? Pewnie dlatego, że jego poziom wskazuje jak radzisz sobie z miesiąca na miesiąc. Patrząc na poziom przepływu pieniężnego można ocenić, czy Twoja sytuacja finansowa jest stabilna, czy może w każdym miesiącu wygląda to trochę inaczej.

Dodatni przepływ sygnalizuje, że zarabiasz więcej niż wydajesz. Ujemny zupełnie odwrotnie – pokazuje, że wydajesz więcej niż jesteś w stanie zarobić.

Biorąc pod uwagę to, ile wynosi przepływ pieniężny – możesz wyznaczyć ile czasu zajmie Ci odłożenie pewnej sumy pieniędzy (potrzebnej chociażby do jakiejś inwestycji). Jeżeli nie odpowiada Ci jego poziom – możesz z tym walczyć.

W jaki sposób? Tu wracamy do podstaw matematyki 😉 Aby zwiększyć wynik – czyli poziom przepływu pieniężnego, powinnaś albo zwiększyć poziom dochodów, albo zmniejszyć poziom wydatków 😉

Ale żeby myśleć o pracy nad poziomem przepływu pieniężnego, najpierw trzeba wiedzieć ile on wynosi. Więc jak to jest u Ciebie?

 

NA JAKIM POZIOMIE ZNAJDUJE SIĘ TWÓJ PRZEPŁYW PIENIĘŻNY?

DOŁĄCZ DO GRUPY – BOGATE MYŚLI NA DRODZE DO WOLNOŚCI FINANSOWEJ