Grupa niestandardowych odbiorców – co to takiego?

Jeśli działasz on-line (choć dotyczy to także działań off-line), z pewnością ustaliłaś Sobie kim jest Twój idealny Klient. Znasz jego zainteresowania, wiesz czym się zajmuje, ustaliłaś jego najważniejsze cechy. To właśnie do takich osób kierujesz Swoje działania, artykuły czy reklamy. Czym zatem jest grupa niestandardowych odbiorców? Jest to dokładnie grupa osób, która spełnia określone kryteria, dokonała określonych działań. Te kryteria ustalasz Ty, choć przy pomocy odpowiednich narzędzi, a dokładnie dokonujesz tego w menedżerze reklam.

Choć wiesz do kogo chcesz się zwracać i do kogo kierujesz Swoje działania biznesowe, nie zawsze możesz być całkowicie pewna, czy rzeczywiście dokładnie takie osoby odpowiadają na Twoje komunikaty. Oczywiście jest wiele sposobów dzięki którym sprawdzasz kto wchodzi na Twoją stronę i co na niej robi – a ta wiedza pomaga Tobie w osiąganiu odpowiedniej skuteczności prowadzonych działań. Służy do tego między innymi Google Analytics, o którym pisałam wcześniej. Kontynuując, tworząc grupę niestandardowych odbiorców ustalasz, czy chodzi Ci o osoby, które weszły na Twoją stronę internetową, zareagowały na Twoje posty na FB, zapisały się na Twój Newsletter czy też dokonały zakupów w Twoim sklepie. Są to osoby, o których wiesz, że są zainteresowane tym co robisz i właśnie do takich osób, lub bardzo do nich podobnych, chcesz docierać ze Swoimi produktami. Możesz kierować do nich reklamy, przypominać o Swojej ofercie czy informować o nowościach czy ulepszeniach. Nie kierujesz reklamy w ciemno, bo wiesz, że te osoby interesują się Twoimi produktami.


PODOBNE ARTYKUŁY:

JAK DODAĆ GRUPĘ PODOBNYCH ODBIORCÓW

CZY POTRZEBUJĘ GOOGLE ANALYTICS NA MOJEJ STRONIE FIRMOWEJ?

JAK DODAĆ KOD GOOGLE ANALYTICS DO STRONY W WORDPRESSIE


Po co tworzymy grupy niestandardowych odbiorców?

Wiesz już, czym jest grupa niestandardowych odbiorców, czyli w skrócie – grupa osób, która jest zainteresowana tym co robisz i w jakiś sposób zareagowała, wyraziła Swoje zainteresowanie Twoimi artykułami, bezpłatnymi ofertami, produktami itp. No więc, po co tworzyć takie grupy niestandardowych odbiorców? Prowadząc biznes, czy pisząc bloga chcesz docierać do osób zainteresowanych tym co robisz, między innymi poprzez płatną reklamę. I choć oczywiście możesz sama ustalać grupę odbiorców reklamy – to czym się interesują,jakie strony odwiedzają, co ich charakteryzuje, pewnie nie uda Ci się samej bardzo dokładnie ustalić zainteresowań czy cech charakterystycznych potencjalnych klientów, tak aby docierać do osób rzeczywiście zainteresowanych i jak najbardziej podobnych do Twoich obecnych Klientów. Ale wcale nie musisz tego robić całkiem sama. Dzięki Facebook’owi i jego narzędziom możesz stworzyć grupę osób, które na przykład pobrały Twój ostatni e-book. Skoro go pobrały, możemy założyć, że zawarte w nim informacje są dla tych osób istotne. Dzięki temu stworzyłaś grupę osób rzeczywiście zainteresowanych Twoim produktem i możesz ich poinformować na przykład o dodatkowych treściach w tym temacie czy nowszej wersji e-booka. Idąc dalej, możesz też utworzyć grupę odbiorców podobnych do tych, ale o tym w kolejnym artykule.

Jak dzięki grupom niestandardowych odbiorców obniżyć koszty reklamy?

Zakładam, że używasz płatnych reklam i chcesz obniżyć ich koszt, albo jeszcze lepiej -zarabiać dzięki ich publikowaniu. Pomoże Ci w tym tworzenie grup niestandardowych odbiorców, jak? Jeśli tworzysz reklamę dla Swojego produktu, na przykład kursu on-line, kierujesz ją do określonej grupy osób, które potrzebują rozwiązania Swojego problemu oferowanego właśnie w Twoim kursie. Mogą to być ustaleni przez CIebie odbiorcy, czy grupa osób podobnych do Twoich obecnych Klientów, ale co najważniejsze – możesz z grupy odbiorców tej reklamy wykluczyć pewną grupę osób. W końcu jaki jest sens w wyświetlaniu reklamy kursu osobom, które ten kurs już kupiły – czy to w tej, czy może w poprzedniej edycji. Te osoby jedynie denerwują się faktem, że na ich tablicy pokazuje się reklama produktu, za który już zapłaciły. Co zatem zrobić? Wystarczy, że stworzysz grupę niestandardowych odbiorców – w tym przypadku osób, które kupiły kurs – i wykluczysz ją z reklamy. Ty nie płacisz za wyświetlanie reklamy osobom, które nie będą nią zainteresowane, a Twoi klienci nie denerwują się reklamą zakupionego już produktu – same plusy

Jak utworzyć grupę niestandardowych odbiorców

Pozostaje nam odpowiedź na najważniejsze pytanie – jak utworzyć grupę niestandardowych odbiorców. Jednak wcześniej odpowiedz Sobie na kilka innych pytań: Po co chcesz utworzyć tą grupę? Do czego będzie Ci ona potrzebna? Jaki jest Twój cel? Kiedy już wiesz co chcesz osiągnąć – sprzedaż kursu, zwiększenie liczby czytelników konkretnego artykułu, zapina Newsletter i tak dalej, zastanów się co zrobiły osoby, które powinny znaleźć się w tej grupie – przeczytały inny podobny artykuł,obejrzały film, odwiedziły stronę sprzedaży…. Gdy już odpowiesz Sobie na te pytania, możesz przejść do Menedżera Reklam, a następnie do Grup Odbiorców i wybrać Utwórz Grupę Odbiorców – Grupa niestandardowych Odbiorców i ustalić kryteria tworzenia grupy. Dokładną instrukcję działania znajdziesz w VIDEO na początku tego artykułu. Mam dla Ciebie prezent – PDF z instrukcją krok po kroku jak dodać grupę niestandardowych oraz podobnych odbiorców. Dodatkowo 18 czerwca rusza Wyzwanie – Analiza Wyników reklam Bez Tajemnic, do którego Cię zapraszam. Wystarczy kliknąć jeden z niebieskich banerów i zostaniesz przeniesiona do strony zapisu.

A CZY TY KORZYSTASZ Z GRUP NIESTANDARDOWYCH ODBIORCÓW?

Grupa Wsparcia Bogatych Myśli – czy to dla mnie?

To Grupa dla wszystkich Kobiet, które chcą osiągać więcej dzięki Swoim działaniom. A możliwe jest to tylko dzięki analizie ich wyników, wyciąganiu wniosków i wprowadzaniu zmian. Dołącz do grupy, a wspólnie przeniesiemy Nasze biznesy na wyższe poziomy!