Jak dodać PDF w mailu

Obejrzyj nagranie i przekonaj się jak banalnie proste jest dodanie przycisku umożliwiającego pobranie PDF w mailu w MailerLite. Cała filozofia polega na utworzeniu ładnego wizualnie przycisku. Reszta jest już dużo prostsza.

Jak stworzyć PDF

Ale jeszcze zanim będziemy mogły dodać PDF do pobrania, oczywiście musimy go stworzyć. I to jest już dużo trudniejsze – choć zdecydowanie nie ma się czego bać.

Istnieje wiele sposobów na utworzenie PDF czy choćby Ebook’a. Są bardziej i mniej zaawansowane czy wymagające technicznie. Jedne dadzą nam genialny efekt wizualny, inne trochę gorszy. Wszystko zależy od naszych możliwości – zarówno graficznych jak i finansowych. Bo oczywiście możemy korzystać tylko z darmowych rozwiązań lub wykupić dostęp do profesjonalnych, płatnych.

Tutaj skupimy się na darmowych rozwiązaniach, idealnych kiedy zaczynasz – choć przyznaję, tworzę PDFy już chwilę i nadal korzystam tylko z tych rozwiązań o których zaraz Tobie opowiem.

 

Jakich programów czy narzędzi użyć do stworzenia pliku PDF

Ja najczęściej korzystam z dwóch rozwiązań – Canvy oraz Prezentacji z Google Docs. Jak stworzyć w nich PDF?

Zacznę od Google Docs (dokumentów Google) i Prezentacji. Dlaczego prezentacja a nie na przykład Dokument? Aby stworzyć wzór, który nie jest czystą kartką papieru. Wchodząc w ustawienia wzorca w Przenetacji dodaję na górze pasek koloru lub zdjęcie, na dole ustawiam kto dany plik stworzył, podaję na przykład adres mojej strony na Facebook’u, czy choćby numery stron. Dodaję także okienko tekstu i ustawiam wybraną czcionkę.

Następnie przechodzę do samej Prezentacji i dodaję screeny oraz tekst, ponieważ najczęściej tworzę właśnie instrukcje techniczne. Ustawiam także rozmiar strony – 21 na 29 centymetrów, czyli rozmiar pionowej kartki papieru w formacie a4. W pikselach jest to 793.7 x 1096 – to przyda nam się w Canvie.

Przechodzimy do Canvy. Tutaj możemy stworzyć dużo ładniejsze PDFy. Z drugiej strony, jeżeli dodaję screeny, zdecydowanie nie korzystam z Canvy. Jeśli jednak chcę stworzyć okładkę, czy PDF z samym tekstem lub zadaniami to właśnie to rozwiązanie wybieram.

Tworząc PDF w Canvie wybieram niestandardowy rozmiar i tu przyda nam się także rozmiar kartki podany w pikselach. Dzięki temu po złączeniu nasz PDF będzie miał wszystkie fragmenty tego samego rozmiaru i dobrze będzie go wydrukować. Za pierwszym razem skorzystałam z formatu Ebook, ale pojedyncza strona jest węższa i dłuższa, co po złączeniu nie wyglądało za dobrze.

A co jeśli chcę stworzyć okładkę w Canvie, część PDF także, ale część jako Prezentację Google? Żaden problem.

Łaczymy nasze PDFy w jedną całość

W przypadku, kiedy tworzymy naszy PDF na raty i mamy go w kilku plikach, po prostu na koniec łączymy go w jedną całość. Możey do tego celu wykorzystać kilka bezpłatnych narzędzi, na przykłąd PDF JOINER. Po prostu dodajemy tam nasze pliki, ustawiamy w odpowiedniej kolejności i klikamy połącz. Na koniec otrzymujemy jeden plik PDF.

A CZY TY STWORZYŁAŚ JUŻ SWÓJ PIERWSZY PDF?

 

 

Marlena Puchalska-Zaguła

 

Cześć, jestem Marlena. Uwielbiam się uczyć i pewnie dlatego mam dwa tytuły magistra.

Pomagam przedsiębiorczym Kobietom stworzyć newsletter w MailerLite i oswoić programy i narzędzia przydatne w prowadzeniu biznesu w sieci.

Rozgość się proszę, a jeśli jesteś tu pierwszy raz, warto zacząć tutaj.