Czy ja naprawdę potrzebuję Google Analytics?

Dla mnie, odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – oczywiście, że potrzebujesz zainstalować kod śledzenia Google Analytics na Swoim blogu czy stronie firmowej.

Masz ochotę zapytać – Ale po co mi to?

Wszystko sprowadza się do tego, aby wiedzieć jak najwięcej o Twoich Czytelnikach/Klientach/Osobach zaglądających na stronę. I nawet jeśli jesteś przekonana, że Ty wcale nie chcesz dowiadywać się zbyt wielu szczegółów dotyczących Czytelników czy Klientów, ta wiedza jest bardzo przydatna wprowadzeniu biznesu.

Odpowiedz teraz na kilka poniższych pytań:
  • Czy chcesz wiedzieć kto wchodzi na Twoją stronę?

 

  • Czy chcesz poznać zainteresowania, cechy charakterystyczne tych osób?

 

  • Czy chcesz wiedzieć czego Odwiedzający szukają na Twojej stronie?

 

  • Czy chcesz wiedzieć gdzie te osoby dowiadują się o Tobie i Twojej stronie?

 

  • Czy chcesz wiedzieć czy w większości są to jednorazowe wizyty,czy też Odwiedzający z zainteresowaniem wracają na Twoją stronę?

 

  • Czy chcesz wiedzieć czy Klienci kupują Twoje produkty od razu,czy też potrzebują się rozejrzeć, rozwiać posiadane wcześniej wątpliwości?

 

  • Czy chcesz wiedzieć w jakim momencie Czytelnicy najczęściej opuszczają Twoją stronę/sklep?

 

  • Czy chcesz wiedzieć jak wielu spośród Czytelników podążą ścieżką, którą dla nich zaplanowałaś?

 

Czy na któreś z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco? Odpowiedzi na te oraz oczywiście wiele innych pytań możesz znaleźć między innymi wdanych gromadzonych w Google Analytics.

 


PRZECZYTAJ TAKŻE:

JAK DODAĆ KOD GOOGLE ANALYTICS DO STRONY W WORDPRESSIE

PO CO SPRAWDZAĆ STATYSTYKI? 3 PODSTAWOWE POWODY

CZY BYCIE HUMANISTKĄ POWSTRZYMUJE CIĘ PRZED NAUKĄ ANALIZY STATYSTYK?


Dalej nie jesteś przekonana czy chcesz zbierać informacje o Swoich Czytelnikach?

Tworząc nasze strony czy biznesy mamy w głowach obraz naszego Klienta Idealnego. Jest to Kasia, lat 30-35, wykształcenie wyższe, mieszkająca w średniej wielkości mieście w województwie Podkarpackim (oczywiście to tylko mało szczegółowy przykład).

Tworzymy naszą ofertę specjalnie dla Kasi. To dla niej układamy idealną ścieżkę klienta, ustalamy jakie bonusy lubi, tworzymy całą strategię działania. W końcu wiemy,czego osoba taka jak ona potrzebuje. Ale coś idzie nie tak. Nasza oferta nie sprzedaje się tak,jak sobie to zaplanowałyśmy.

Co poszło nie tak? Może źle sformułowałyśmy ofertę, albo źle oceniłyśmy zapotrzebowanie tych wszystkich Katarzyn na nasze produkty?A może nasza oferta trafia do zupełnie innych osób – ale gdzie to sprawdzić?

 

Z pomocą przychodzi nam Google Analytics

Jeśli na naszej stronie mamy zainstalowany kod śledzenia Google Analytics możemy dowiedzieć się wielu rzeczy o osobach, które wchodzą na naszą stronę.

Możemy dowiedzieć się czym charakteryzują się osoby lubiące czytać nasze artykuły, czym wyróżniają się od nich osoby, które nie tylko zaglądają i czytają, ale także kupują nasze produkty.

Wracając do naszej Kasi, możemy dowiedzieć się, czy rzeczywiście nasza strona,artykuły czy też oferowane produkty przyciągają osoby, do których z założenia się zwracamy.

 

Co da nam analiza danych z Google Analytics

Dzięki analizie Google Analytics nie tylko dowiadujemy się kto i co robi na naszej stronie, ale przede wszystkim sprawdzamy czy nasze działania przynoszą założone efekty.

I nieważne czy tylko piszesz bloga, czy zarabiasz dzięki Swojej stronie firmowej czy sklepie – wszystkie chcemy,aby nasze cele i założenia były rzeczywiście realizowane. A może inaczej – bo zapewne realizujesz poszczególne zadania składające się na Twoje cele – chcemy,aby efekty realizacji naszych celów były widoczne i przynosiły nam realne zyski (niekoniecznie finansowe).

Możesz oczywiście działać zupełnie intuicyjnie, a efekty finansowe sprawdzać za pomocą konta bankowego. Jednak dokładna analiza ruchu na Twojej stronie da Tobie o wiele więcej informacji niż tylko kwotę jaką zarobiłaś.

Dowiesz się (między innymi oczywiście) kto i kiedy kupuje, gdzie dowiaduje się o Tobie i Twojej ofercie, czy kupuje za pierwszym razem czy też potrzebuje chwili namysłu czy dodatkowych informacji lub motywacji. Dowiesz się także jak dużo osób w ostatniej chwili jednak rezygnuje z zakupu.

Dzięki tej wiedzy (choć to tylko niewielki wycinek informacji jakie możesz zaczerpnąć z Google Analytics), będziesz w stanie zaplanować kolejne działania tak, aby przekonać niezdecydowanych,rozwiać jak najwięcej wątpliwości już przy pierwszym kontakcie Klienta z Twoją stroną sprzedażową czy sklepem. Najważniejszy jest oczywiście efekt, czyli zwiększone zyski, czy realizacja innych celów – bo w końcu oto cały czas chodzi w naszej pracy – chcemy widzieć rezultaty naszych działań,czy to finansowe czy mierzone w inny sposób.

 

A CZY TY MASZ ZAINSTALOWANY KOD ŚLEDZENIA GOOGLE ANALYTICS NA SWOJEJ STRONIE LUB BLOGU?

 

Grupa Wsparcia Bogatych Myśli – czy to dla mnie?

 

To Grupa dla wszystkich Kobiet, które chcą osiągać więcej dzięki Swoim działaniom.

A możliwe jest to tylko dzięki analizie ich wyników, wyciąganiu wniosków i wprowadzaniu zmian.

Dołącz do grupy, a wspólnie przeniesiemy Nasze biznesy na wyższe poziomy!