Poziom kosztów – dlaczego tak ważne jest, by go poznać?

Jesteś świadoma tego jak wygląda Twoja sytuacja finansowa? Ale tak obiektywnie? Z pewnością wydaje Ci się, że jest dobrze, w miarę, źle a może nawet Twoje finanse to istna tragedia. Dlaczego piszę, że Ci się wydaje? Bo jeśli nie wiesz dokładnie ile wynosi Twój poziom kosztów – to cała reszta tylko Ci się wydaje.

Na studiach często słyszeliśmy, że nasze dowody do twierdzeń są dowodami życzeniowymi. Życzymy sobie, aby tak było – nawet jeśli dowód był poprawny, a brakowało mu jedynie argumentacji. Dopóki nie byliśmy w stanie wykazać prawdziwości każdego elementu dowodu – wynik był tylko pobożnym życzeniem 😉

Podobnie jest w finansach. Nikt nie będzie rozliczał Cię z tego, co myślisz o swojej sytuacji, ale dopóki nie usiądziesz i dokładnie jej nie przeanalizujesz – tylko wydaje Ci się, że wiesz jak ona wygląda.

 

Dlaczego pracę nad Swoją sytuacją finansową powinnaś rozpocząć od poznania poziomu kosztów?

Odpowiedź jest prosta – dzięki znajomości poziomu kosztów możesz coś zmienić.

Zapewne wiesz ile zarabiasz – wystarczy popatrzeć na stan konta bankowego. Ale czy jesteś pewna ile i na co wydajesz oraz które z tych wydatków są naprawdę niezbędne. Pisząc niezbędne, nie mam wcale na myśli jedynie zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, ale każda z nas wie, że czasami kupujemy coś zupełnie niepotrzebnie.

 

Jak poznać poziom Swoich kosztów?

Sposób jest prosty – trzeba przez pewien czas (chociaż miesiąc) dokładnie zapisywać wszystkie wydatki. Proponuję też podzielić je na poszczególne grupy – nie tylko spożywczak – kwota, paliwo – kwota.

No więc jakie grupy wydatków dobrze jest sobie wyszczególnić – na pewno będą to wszelkie opłaty, paliwo czy bilety, jeśli jeździsz komunikacją miejską.

Zakupy spożywcze dobrze jest podzielić na więcej kategorii: na przykład mięso, warzywa i owoce, słodycze, woda, słodkie gazowane napoje.

Papierosy i alkohol liczymy osobno 😉

Zostają jeszcze ciuchy i buty: radzę dopisywać do zakupu krótkie notatki – na przykład ciuchy dla dziecka do przedszkola, bo stare się zniszczyły, ale co ważniejsze – 23 para szpilek, które do niczego nie pasują, gryzą jak cholera – ale tak ładnie wyglądały na półce.

 

Po co Ci znajomość kosztów?

Kiedy już podliczysz Swoje miesięczne wydatki, będziesz mogła nad nimi pracować 🙂 I wcale nie będę namawiała Cię do oszczędzania, wydawania mniej na to czy tamto – to wszystko zależy od Ciebie.

Dzięki znajomości wydatków, możesz obliczyć poziom przepływu pieniężnego – pisałam o nim tutaj – PRZEPŁYW PIENIĘŻNY. Jeśli jego poziom nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący – możesz poszukać oszczędności wśród wydatków i dzięki temu go zwiększyć.

A może potrzebujesz odłożyć pewną sumę pieniędzy? Wiesz ile masz na koncie i ile Ci brakuje. Znasz poziom przepływu pieniężnego – więc wiesz jak długo zajmie Ci odłożenie brakującej kwoty. Dzięki zmianom w kosztach, możesz zwiększyć poziom przepływu i odłożyć pieniądze szybciej. Możesz też oczywiście zwiększyć Swoje zarobki – co też poskutkuje wzrostem poziomu przepływu.

Jeśli chciałabyś dążyć do wolności finansowej – znajomość kosztów jest kluczowym elementem. Wszystko dlatego, że wysokość dochodów pasywnych musi przekroczyć wysokość ponoszonych kosztów – dopiero wtedy mówimy o wolności finansowej.


A jeśli chciałabyś przeanalizować Swoją sytuację finansową, zacząć skupiać się na przepływie pieniężnym i dzięki temu ją poprawić – zapraszam do zapoznania się z ofertą kursu on-line Finanse Osobiste Krok Po Kroku.

 

CHCĘ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O KURSIE


 

 

Zrób ten pierwszy krok i poznaj Swój miesięczny poziom kosztów.

Ta wiedza pozwoli Ci dokładnie określić Twoją sytuację finansową – już nie tylko na oko, ale dokładnie i obiektywnie. Dzięki znajomości poziomu kosztów możesz zacząć pracować nad zarządzaniem Swoimi finansami co w efekcie przyniesie poprawę obecnej sytuacji finansowej.

Analiza poziomu kosztów da Ci wiele – nawet jeśli w rzeczywistości Twoja sytuacja będzie wyglądała gorzej niż Ci się wcześniej zdawało. Świadomość jest najważniejsza – dzięki niej możesz wprowadzić zmiany i zacząć pracować nad Swoją przyszłością.

 

A CZY TY DOKŁADNIE ZNASZ POZIOM SWOICH KOSZTÓW?