Czy strategia finansowa jest potrzebna?

To oczywiście zależy. A czy chcesz zrealizować jakiś cel finansowy, jak na przykład poprawa Twojej obecnej sytuacji? A może chciałabyś w końcu zacząć realnie panować nad swoimi finansami? Marzysz o wakacjach, czy odkładaniu choć małych kwot na studia dzieci czy własną emeryturę, ale nie wiesz od czego zacząć i skąd wziąć pieniądze. I to jest właśnie odpowiedź na pierwsze pytanie. Tak, strategia finansowa jest potrzebna.

Strategia finansowa jest potrzebna zawsze wtedy, kiedy chcemy coś w naszych finansach zmienić. Kiedy chcemy świadomie kierować nasze pieniądze w odpowiednie obszary życia, zamiast działać na ślepo i oczekiwać zadowalających nas rezultatów.

Żyjemy coraz bardziej świadomie. Wybieramy produkty ekologiczne, dbamy o środowisko, o nasze ciało i zdrowie, a zapominamy o naszych finansach. Zrzucamy winę na to, że tak zostałyśmy wychowane – kobiety nie zajmują się pieniędzmi, albo na nasze humanistyczne wykształcenie – bo w końcu nic o finansach nie wiemy. Czasem wydaje nam się, że tak to już po prostu było, jest i będzie, że pieniędzy ledwo wystarcza z miesiąca na miesiąc. Pora to zmienić!

 

Czy strategia finansowa jest odpowiedzią na nasze problemy?

I tu znowu, to wszystko zależy. Oczywiście przede wszystkim od tego, jak podejdziesz do tematu tworzenia swojej strategii. Po co chcesz ją tworzyć. bo niestety pewnie Cię zmartwię, ale sama musisz tą strategię stworzyć i dopasować do swojej sytuacji oraz możliwości.

Oczywiście istnieją pewny oryginalne wskazówki, które możesz w tym celu zastosować.


Ostatnio pisałam o celu finansowym i jego wyznaczaniu → CEL FINANSOWY – CZY POSIADASZ JAKIŚ?


Ten cel finansowy będzie tutaj bardzo pomocny. Aby stworzyć strategię, musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć. Następnie dla każdego celu finansowego tworzysz osobną strategię. Ale pamiętaj, jeśli wyznaczasz sobie kilka celów i każdy z nich polega na odłożeniu pewnej kwoty na dany cel – musisz uwzględnić, czy suma tych kwot nadal jest dla Ciebie realną do wygospodarowania w ciągu miesiąca.

Być może wyznaczasz dla swoich działań strategię, bazując na 90 dniowym cyklu pracy. Podstawą tworzenia takiej strategi jest ogólny cel jaki chcemy osiągnąć, następnie wyznaczamy projekty, które nas do tego celu przybliżą. W ostatnim kroku dzielimy projekty na poszczególne zadania do wykonania. tutaj będziemy działać podobnie – zaczniemy od końca, czyli naszego celu i będziemy się cofać, aż do momentu, kiedy będziemy mogły wyznaczyć sobie zadania do wykonania na co dzień.

Od czego zacząć tworzenie strategii?

Jak  już wspomniałam, zacznij od tego co chcesz osiągnąć. Czy to będzie strategia, która umożliwi Ci wyjazd na wakacje w przyszłym roku, czy może strategia mająca na celu poprawę Twojej sytuacji finansowej poprzez zmianę struktury wydatków. No dobra, chyba przekombinowałam – chodzi o to, aby zdecydować jaką część Twojej wypłaty będziesz przeznaczała na mieszkanie, rachunki, samochód, ubrania, jedzenie i tak dalej.

Dlaczego potrzebujesz całej strategii, aby tego dokonać? Raz, że słowo strategia tylko tak groźnie brzmi, gdy już dojdziemy do końca zobaczysz, że to wcale nie jest takie straszne. A dwa, nikt nie lubi gwałtownych zmian. Oczywiście możemy lubić zmiany – fryzury czy ustawienia mebli w salonie, ale kiedy przychodzi do kompletnej zmiany naszego sposobu życia wszyscy trafiamy na wewnętrzny opór – czasem niewielki, a czasem wręcz paraliżujący.

Możesz próbować nagle zmieniać swoje przyzwyczajenia zakupowe, ale to jest bardzo trudne. Dodatkowo wiemy jak reagujemy na porażki – zaczynamy wątpić w sens zmian i wracamy do stanu poprzedniego. To oczywiście uproszczenia, ale przy każdej zmianie napotkamy na problemy, ważne jest jak na nie zareagujemy.

A ponieważ nie chcemy wracać do stanu początkowego, dlatego musimy się dobrze przygotować – i po to właśnie nasza strategia. Wracając do tematu – najpierw zdecyduj jaki masz cel. Ustal go w jak najprostszy i najdokładniejszy sposób. Możesz skorzystać z wskazówek zawartych w poprzednim artykule → CEL FINANSOWY – CZY POSIADASZ JAKIŚ?

 

Mamy cel i co dalej?

Odpowiedz na pytanie – czego potrzebujesz, aby ten cel osiągnąć? Na pewno pieniędzy, ale na co musisz je przeznaczyć?

Aby lepiej zobrazować etapy tworzenia strategii, posłużę się przykładem. Naszym celem będą wakacje. Mamy wybrane miejsce oraz czas trwania urlopu. Musimy sprawdzić ile pieniędzy potrzebujemy, między innymi aby opłacić biuro podróży, chyba że chcemy zorganizować wakacje prywatnie – wtedy musimy znaleźć połączenia lotnicze i kupić bilety, wynająć hotel, znaleźć połączenia między lotniskiem i hotelem i zdecydować się na jedno z nich.

I teraz hotel, bilety lotnicze, połączenia komunikacyjne, restauracje, muzea i wszystko to, co chcemy na miejscu odwiedzić będzie należało do naszej kategorii projektów. W każdym przypadku musimy rozeznać się w cenach, zdecydować ile na konkretny projekt przeznaczymy pieniędzy. Decydując się na termin wakacji musisz też zadbać o urlop w tym czasie. Podsumowujemy ile potrzebujemy na te wakacje – bierzemy pod uwagę wszystkie projekty. Załóżmy, że nasz wynik to 9000 złotych a do wakacji pozostało nam 10 miesięcy.

W odpowiednim momencie musimy dokonać rezerwacji i opłat (przynajmniej częściowych) dla naszych wakacji. Musimy tak ustalić ten moment, żeby ceny były jak najbardziej optymalne a na naszym koncie już była odłożona odpowiednia suma pieniędzy na ten cel. Wracając do naszych 9000 złotych, powinnyśmy odkładać na wakacje 900 złotych miesięcznie.

 

Mamy cel i najważniejsze projekty.

Do tej pory ustaliłyśmy cel dla naszej strategii oraz najważniejsze projekty, czyli hotel, bilety, komunikacja, miejsca które chcemy odwiedzić.

Z reguły robimy tak, że każdy projekt dzielimy na mniejsze zadania, aby łatwiej było nam go zrealizować, a tym samym osiągnąć cel główny. Dzięki temu możemy też łatwo sprawdzać nasze postępy jeszcze w trakcie działań i odhaczać zadania, które już zostały wykonane.

Tu możemy zrobić podobnie. Ale oprócz wypisania samych zadań, musimy jeszcze pamiętać o podliczeniu sumy potrzebnej do realizacji każdego projektu. Następnie zaznaczamy te zadania i projekty, które zostały już wykonane. W naszym przypadku dla projektu hotel na przykład zadaniem będzie wybranie hotelu, rezerwacja miejsc, wpłacenie zaliczki.

 

Przechodzimy teraz do konkretnych działań.

To co odróżnia strategię finansową od pozostałych, to fakt, że aby można było zrealizować konkretne zadania potrzebujemy pieniędzy, które musimy odłożyć w wyniku podejmowanych działań. Są to działania, które będziemy wykonywać codziennie, raz w tygodniu czy raz w miesiącu – w zależności od decyzji. Dokładnie chodzi o to, w jaki sposób chcemy wygospodarować pieniądze – w naszym przypadku 900 złotych miesięcznie, które planujemy odkładać na nasz cel finansowy.

Teraz musimy zastanowić się, co takiego możemy zrobić, aby te pieniądze rzeczywiście odłożyć. Mamy dwie podstawowe możliwości:

  • Znaleźć dodatkowe źródła dochodów,
  • Poszukać pieniędzy w naszym obecnym budżecie.

Co do pierwszej części – każda z nas musi sama zastanowić się nad możliwościami dodatkowego zarobku. Możemy rozważyć podwyżkę, zmianę pracy, nadgodziny, udzielanie korepetycji lub w przypadku pracy na własny rachunek – znalezienie nowych klientów czy podwyżka cen. To są oczywiście tylko propozycje – sama najlepiej ocenisz co jest dla Ciebie najlepsze i przede wszystkim możliwe w obecnej sytuacji.

 

Szukamy pieniędzy w obecnym budżecie.

Przejdźmy zatem do szukania pieniędzy w obecnym budżecie. I cóż, jeśli zarabiasz 2000 złotych, znalezienie 900 złotych może okazać się niemożliwe. Ale w takim przypadku nie powinnaś ustalać sobie celu na takim poziomie. Zakładamy więc, że jest to jak najbardziej możliwe. Co robimy?

Nie będę namawiała Cię do wprowadzenia radykalnych oszczędności wszędzie tam, gdzie to możliwe. Wręcz przeciwnie – sama oceń w jakich dziedzinach wydajesz za dużo i jesteś w stanie to zmienić. Ale cóż – te wakacje (czy inny cel) muszą być warte tej zmiany. Możesz rozważyć przeglądnięcie rachunków i rezygnację z abonamentów, z których i tak nie korzystasz, obniżenie pewnych rachunków, zmiany dostawców usług, ograniczenie wydatków na słodycze, jedzenie na mieście czy kawę lub ubrania – znowu to tylko przykłady.

To wszystko zależy od Ciebie, Twojej sytuacji, tego co chcesz zmienić a czego zmienić nie masz zamiaru – to muszą być Twoje świadome decyzje. Możesz zdecydować co zrobisz (lub czego nie zrobisz) codziennie, raz w tygodniu czy raz w miesiącu. Na przykład raz w tygodniu zrezygnujesz z obiadu w kawiarni, codziennie odłożysz 2 złote do skarbonki, czy tylko raz w miesiącu zjesz na mieście.

Wiemy oczywiście, że same decyzje to za mało – trzeba zacząć działać. A to oczywiście jest dużo trudniejsze od wszystkich potrzebnych tutaj wyliczeń. Dodatkowo dobrze jest regularnie sprawdzać, czy realizujemy cel w założonym wcześniej tempie. Dlatego częścią naszej strategii będzie wyznaczenie momentów, kiedy sprawdzimy ile już odłożyłyśmy, a ile w tym momencie powinnyśmy mieć. Dzięki temu, w razie jakiś problemów i opóźnień, jeszcze będziemy miały czas na wprowadzenie poprawek do naszego planu, aby rzeczywiście dany cel osiągnąć w założonym czasie.

Podsumowując, tworząc strategię skupiamy się na 5 elementach: celu, projektach, zadaniach, działaniach oraz punktach kontrolnych.

 

 

Jeśli chcesz stworzyć Swoją strategię osiągnięcia celu – możesz umówić się ze mną na krótką, 30-minutową konsultację wstępną. W ten sposób sprawdzisz, czy chciałabyś pracować ze mną dłużej – na przykład w trakcie Programu Plan Podboju Świata. Cena konsultacji to 79 złotych.