Zdobywanie wykształcenia.

 

Chodząc do szkoły uczymy się wielu przedmiotów. Żadnego z nich nie zgłębiamy, a poznajemy jedynie podstawy. Potem przychodzi czas, aby wybrać kierunek studiów, czyli kierunek w którym będziemy się specjalizować. Po kilku latach zdobywamy tytuł naukowy licencjata, inżyniera czy magistra. I co wtedy? Co daje nam posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych?

Niestety bardzo często nie daje nam wręcz nic. Tu dużo zależy nie tylko od kierunku studiów, ale często od tego, w jakim rejonie szukamy pracy. Wracając po studiach do rodzinnej miejscowości (czyli wioski na Podkarpaciu) miałam wątpliwe szczęście być kilka razy w Urzędzie Pracy. Z ciekawszych rzeczy usłyszałam, że po matematyce mogę odbyć staż w firmie rachunkowej. Co tam przepisy księgowe, co tam ustawy, przecież cytuję “Potrafi Pani liczyć, a to wystarczy”.

Ale czy znalezienie pracy to sukces?

 

Z drugiej strony, trzeba jeszcze zdefiniować czym jest sukces. I tu każda z Nas odpowie inaczej. Znalezienie pracy marzeń może być czymś świetnym, nawet jeżeli jest to praca na etacie, a nie własna firma. I to może być dla kogoś sukces. Jednak nie każdy odnajdzie się w pracy dla kogoś innego, w określonych godzinach. Wtedy sukcesem będzie możliwość robienia tego, co kochamy i to jeszcze za fajne pieniądze, a nie jedynie tyle, żeby wystarczyło na przeżycie do kolejnego miesiąca.

Zdaniem wielu moich bliskich fakt, że jestem w domu z dzieckiem zamiast robić karierę w korporacji, to powód do wstydu i moja osobista porażka. Ja osobiście jestem innego zdania, rozwijam się cały czas i to ja sama decyduje o kierunku mojego rozwoju. Oczywiście chciałabym zarabiać jednocześnie opiekując się dzieckiem, ale nie pozostawiam tego jedynie w sferze marzeń, a przeciwnie cały czas przybliżam się do swojego celu. Powoli, ale do przodu.

Moje wykształcenie.

 

Wcale nie uważam, że studia są w życiu potrzebne do zrealizowania swoich marzeń i planów. Mimo to sama posiadam dwa tytuły magistra. No cóż, jak to często bywa studia zaczęłam, no bo jak inaczej dostać dobrą pracę? Ot takie stereotypowe myślenie, wyniesione z domu oczywiście.

Abym mogła studiować zaciągnęłam kredyt studencki, bo rodzice nie mieli dobrego wykształcenia, więc jak mogliby mieć dobrą pracę, taką żeby było ich stać na utrzymanie mnie na studiach. I tu koło się zapętla, bo aby nie trzeba było od razu spłacać tego co już dostałam, musiałam kontynuować studia, nawet jak już uważałam je za kompletną stratę czasu.

Dokładniej za stratę czasu uważam pierwszy kierunek studiów, a jest nim zarządzanie. Mimo iż sporo nauczanych przedmiotów jest potrzebna, interesująca, czasem wręcz fascynująca, to wszystkich ciekawych rzeczy dowiadywałam się nie w trakcie wykładów i ćwiczeń, a w domu. Gdy zaciekawiło mnie jakieś stwierdzenie, fragment tematu z zajęć, drążyłam temat na własną rękę, wypożyczając i czytając książki, uczestnicząc w różnych seminariach, projektach, szkoleniach. Zajęcia w większości prowadzone były w tak nudny sposób, że nie miało się ochoty zgłębiać nawet bardzo interesującego tematu.

Oprócz zarządzania, posiadam także tytuł magistra z matematyki (dokładniej jej zastosowań w ekonomii). I cóż, tu zupełnie inne podejście do studiów, studentów, nauki. Niby ta sama uczelnia, jednak inny wydział i jakby całkiem inny świat.

Czy wykształcenie jest potrzebne, aby osiągnąć sukces?

 

Jak już wcześniej pisałam, wcale nie myślę, że wykształcenie jest niezbędne, aby osiągnąć w życiu sukces. Wszystko zależy od tego co potrafimy, a dokładniej czy potrafimy rozwiązywać problemy innych. Jak wiadomo najlepiej sprzedające się produkty czy usługi, to te, dzięki którym rozwiązany zostaje czyjś problem. Im więcej osób boryka się z tą samą trudnością, a my jesteśmy w stanie im pomóc, tym większy możemy osiągnąć sukces finansowy.

Dużo ważniejsza od formalnego wykształcenia jest pewność siebie. Bez niej nie jesteśmy w stanie ruszyć z miejsca, w koło wymyślamy wymówki dlaczego nie zaczniemy już teraz, nigdy nie jesteśmy wystarczająco dobre aby zacząć, zawsze brakuje nam jeszcze jednego kursu, dyplomu, zadowolonego klienta, żeby ogłosić światu co robimy.

Tyle słyszy się o osobach, które bez wykształcenia stworzyły produkty czy usługi, dzięki którym stały się milionerami czy miliarderami. Wszystkie Te osoby wyróżnia wiara we własne siły i możliwości oraz przekonanie o wartości stworzonych produktów. Tego nam brakuje, często niepotrzebnie i nad tym musimy pracować.

 
A CZY TWOIM ZDANIEM WYKSZTAŁCENIE JEST NIEZBĘDNE, ABY OSIĄGNĄĆ SUKCES?
 
 


ZOSTAŃ ZE MNĄ W KONTAKCIE – DOŁĄCZ DO LISTÓW BOGATYCH MYŚLI
DOŁĄCZ DO GRUPY – BOGATE MYŚLI NA DRODZE DO WOLNOŚCI FINANSOWEJ