Bogaty i zamożny – czy to to samo?

Słowa zamożność i bogactwo często używane są zamiennie na określenie stanu posiadania danej osoby. Co decyduje o tym, kiedy uznajemy kogoś za bogatego czy zamożnego? Jak to zwykle w ekonomii bywa – odpowiedź brzmi “to zależy”. Ale od czego?

Dużo zależy od naszego podejścia i wychowania. Bo co nazwiemy bogactwem? Posiadanie dużego domu, świetnego samochodu i nowych gadżetów – ale co znaczy duży dom? Czy to będzie dom z czterema sypialniami i ogrodem, czy może dopiero willa z własnym kinem i basenem.

Czy bogatym jest ktoś, kto tylko dużo zarabia? Bo przecież to wszystko o czym pisałam wcześniej można kupić na kredyt. Wystarczą wysokie zarobki, dzięki którym wzrasta zdolność kredytowa i możemy na kredyt kupić dom z basenem. Do tego jeszcze fajny sportowy samochód.

Tylko czy taka osoba jest bogata? Jeśli co miesiąc wydaje wszystko co zarobi na opłaty, raty kredytów, utrzymanie poziomu życia. Czy to jest rzeczywiście odpowiedni poziom życia – czy chciałabyś aby tak wyglądało Twoje życie? Wszystko co posiadasz, aby było zakupione na kredyt – żeby wszystkim w około wydawało się, że jesteś bogata.

Zamożność – co to takiego?

A teraz – kiedy uznajemy kogoś za zamożnego i czym to się różni od bogactwa? Potocznie często używamy tych dwóch określeń zamiennie. Jednak ja lubię inną definicję zamożności – taką, której jednostką nie są złotówki czy dolary a dni, tygodnie, miesiące czy lata.

Wiesz już o co chodzi?

No więc, stosowana przeze mnie definicja zamożności mówi, że określa ona ilość miesięcy, jakie jesteśmy w stanie przeżyć na takim samym poziomie jak dotychczas, w przypadku rezygnacji z pracy.

Trochę to zawile wyszło – więc teraz prościej ???? Wyobraź sobie, że przestajesz dzisiaj pracować – nie ważne z jakiego powodu, przechodzisz na emeryturę, tracisz pracę albo zwalniasz się bo masz już dość szefa idioty. Ile jesteś w stanie żyć na takim samym poziomie jak do tej pory?

Jak to policzyć? Znasz Swoje miesięczne koszty życia (a przynajmniej powinnaś znać) i wiesz ile pieniędzy masz na koncie – o ile coś masz. Na jak długo wystarczą Ci zgromadzone pieniądze?

Wynik tych obliczeń określa Twoją zamożność. Możesz ją wyrazić w dniach, tygodniach, miesiącach a nawet latach 😉

 


A jeśli chciałabyś przeanalizować Swoją sytuację finansową, zacząć skupiać się na przepływie pieniężnym i dzięki temu ją poprawić – zapraszam do zapoznania się z ofertą kursu on-line Finanse Osobiste Krok Po Kroku.

CHCĘ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O KURSIE


 

 

Zamożność lepsza od bogactwa?

Wolisz być zamożna czy bogata? I tu pewnie też zależy od tego – jak bardzo zamożna 😉 Twoja zamożność może wynosić tydzień, miesiąc, rok, ale może też dążyć do nieskończoności. Jako matematyk uwielbiam nieskończoność 😉

Co to znaczy, że zamożność dąży do nieskończoności? Mogłabym wprowadzić tutaj definicję granicy – ale nie będę Cię straszyć. W przypadku nieskończoności – mamy do czynienia z dochodami pasywnymi. Wiemy już, że jeśli są one wyższe niż nasze miesięczne koszty życia – jesteśmy wolni finansowo.

Co wspólnego ma wolność finansowa z zamożnością i nieskończonością. Jeśli co miesiąc otrzymujemy dochody pasywne, dzięki którym jesteśmy w stanie się utrzymać na odpowiadającym nam poziomie – możemy przestać pracować, a nasze zgromadzone na koncie środki finansowe nie mają większego znaczenia.

Dzieje się tak dlatego, że dzięki wolności finansowej właściwie nie musimy wydawać zgromadzonych pieniędzy, aby opłacić nasze koszty życia, bo możemy pokrywać je z dochodów pasywnych. W takim przypadku bez sensu jest określanie zamożności w miesiącach – bo nawet po upływie tego czasu, nadal otrzymujemy dochody pasywne i nie potrzebujemy innego źródła utrzymania.

 

Zamożność, a poduszka finansowa.

O poduszce finansowej często mówimy w kontekście planowania biznesu. Dobrze jest mieć zgromadzone pieniądze, które pozwolą nam na przetrwanie początkowych trudności – kiedy biznes nie zarabia, czy zarabia mniej niż wynoszą koszty jego prowadzenia.

Oczywiście można też wejść na rynek z własnym biznesem w taki sposób, aby od samego początku przynosił nam zyski. Wszystko zależy od naszej wiedzy, przygotowania, gotowości rynku i wielu innych czynników.

Ale wracając do poduszki finansowej – posiadanie pewnej kwoty na koncie, nawet jeśli nie planujesz biznesu, da Ci poczucie bezpieczeństwa. To tylko od Ciebie, Twoich kosztów i sytuacji życiowej, zawodowej zależy ile ta poduszka finansowa powinna wynosić.

Możesz chcieć zgromadzić pieniądze na przeżycie kilku miesięcy – na wypadek różnych okoliczności, które nie pozwolą Ci wtedy zarabiać. Nie musisz wcale dążyć do wolności finansowej, ale jeśli posiadasz poduszkę finansową – to określa ona Twoją zamożność, a przynajmniej poziom zamożności, który daje Ci poczucie bezpieczeństwa.

A ILE WYNOSI TWOJA ZAMOŻNOŚĆ?