A co jeśli nie jesteś zadowolona ze Swojego budżetu?

Wykonałaś wszystkie obliczenia na przykładzie wcześniejszych artykułów, ale nie jesteś zadowolona z wyników? Może za dużo wydajesz na określone grupy kosztów, albo chciałabyś zacząć co miesiąc odkładać jakąś sumę na Swój rozwój? Tak wyznaczony budżet, to dopiero początek. Zmiany w budżecie domowym to normalna sprawa, dlatego przyglądniemy się temu, jak je wprowadzić.

Czeka nas jeszcze trochę pracy. Ale nie przejmuj się, nie będziesz musiała zapisywać szczegółowo wszystkich wydatków już zawsze. To był pierwszy, najważniejszy krok, dzięki któremu wiesz dokładnie ile wydajesz. Ale niekoniecznie pokazuje to, ile potrzebujesz na określoną grupę kosztów.

Dlaczego? Bo chociaż fajnie jest mieć zawsze szafkę pełną słodyczy i w przypadku gorszego humoru, spadku energii poratować się czekoladą – nic się nie stanie, jeśli ta półka będzie pusta. Możesz zdecydować, że chcesz ograniczyć wydatki na słodycze.

To oczywiście tylko przykład – możesz chcieć ograniczać jedne wydatki, albo zwiększać inne, czy też dodać nową grupę. Na przykład możesz chcieć zacząć co miesiąc przeznaczać jakąś sumę, dzięki której opłacisz sobie ciekawe kursy czy szkolenia.


Poprzednie części serii artykułów o Budżecie domowym znajdziesz tutaj:

Po co wprowadzać zmiany w budżecie domowym?

Jest jeszcze pytanie – po co coś zmieniać? Jeśli jesteś zadowolona ze swojej obecnej sytuacji – oczywiście nie musisz nic robić.

Ale jeśli chcesz zaplanować swój rozwój, zacząć częściej spotykać się na mieście z przyjaciółmi czy bez wyrzutów sumienia raz w tygodniu wyjść z mężem do restauracji, a teraz nie możesz sobie na to swobodnie pozwolić – to trzeba coś zmienić.

I właśnie dlatego tak dokładnie obliczałyśmy koszty dla poszczególnych grup, a w grupach dla poszczególnych kategorii (jak na przykład owoce w grupie artykuły spożywcze).

No więc jak wprowadzić zmiany w budżecie domowym? Zaczniemy od tego, czy będą to zmiany w już istniejących grupach, czy też dodanie nowych grup.

 

Dodawanie nowych grup kosztów.

Jeśli chcesz dołożyć nową grupę – na swoją edukację, randki, spotkania towarzyskie, robisz to dokładnie tak jak w poprzedniej części – JAK UWZGLĘDNIĆ NIEPRZEWIDZIANE WYDATKI TWORZĄC BUDŻET DOMOWY?

Dla przypomnienia – dodajesz nową grupę, decydujesz ile chcesz na nią przeznaczyć i albo te pieniądze bierzesz z przepływu pieniężnego (czyli tego co zostaje z wynagrodzenia po opłaceniu wszystkich kosztów), albo próbujesz znaleźć pieniądze w innych grupach.

Zmiany w istniejących grupach.

Jeśli szukasz jakiś oszczędności w istniejących grupach – czy to, aby zwiększyć przepływ pieniężny, czy też aby przeznaczyć te pieniądze na inne grupy – możesz to zrobić na dwa sposoby.

I Zmiany kwotowe.

Możesz zdecydować o ile zmniejszysz lub zwiększysz wydatki dla danej grupy i wyrazić to w złotówkach, czy innej walucie. Zmieniasz kwotę i przeliczasz jaki procent zarobków zostaje teraz przeznaczony dla danej grupy.

II Zmiany procentowe.

Możesz też zdecydować, że chcesz przeznaczyć na konkretną grupę wydatków określony procent dochodów. Wtedy po prostu liczysz w odwrotnej kolejności – czyli ustalasz jaki to procent, potem obliczasz ile wychodzi w złotówkach. Na koniec decydujesz skąd te pieniądze weźmiesz i sprawdzasz, czy wszystko się zgadza.

Wracając do naszego przykładu:

Dodajemy grupę edukacja i chcemy przeznaczyć na nią 100 zł miesięcznie – 50 oszczędzamy na słodyczach i przekąskach, a pozostałe 50 zabieramy z przepływu pieniężnego.

Mamy teraz art. spożywcze 1580 – 50 = 1530, przepływ 170 – 50 = 120.

Ale chcemy aby wydatki na samochód ograniczyły się do 10% zarobków, a zaoszczędzone pieniądze dokładamy do przepływu pieniężnego. 10% sumy 3200 to 320 zł. Tyle zostaje w grupie samochód, a 30 zł różnicy dodajemy do przepływu – 120 + 30 = 150.

Kredyt hipoteczny za dom – 400 zł, czyli 400/3200 = 12,5%

Rachunki – 400 zł – podobnie 12,5%

Samochód – 320 zł – 320/3200 = 10%

Artykuły spożywcze – 1530 zł – 1530/3200 = 47,8%

Rozrywka – 150 zł (basen, kino, restauracja) – 150/3200 = 4,7%

Święta – 100 zł – 100/3200 = 3,1%

Nieprzewidziane wydatki – 50 zł – 50/3200 = 1,6%

Edukacja – 100 – 100/3200 = 3,1%

Odkładamy 150 – 150/3200 = 4,7%

Aby suma procentowa wynosiła 100 – wszystko jeszcze raz przeliczyłam zaokrąglając do jednego miejsca po przecinku 🙂

Uwzględniliśmy zmiany w budżecie domowym i co dalej?

Jeśli chciałabyś, aby Twój budżet wyglądał dokładnie tak, jak to obliczyłaś. Zostaje nam ostatni krok. I nie, nie będziesz musiała dokładnie zapisywać wszystkich wydatków do końca życia! Choć jeśli chcesz, oczywiście cały czas możesz prowadzić ewidencję 😉

Teraz ostatni krok, czyli co robimy z informacją, jaki procent wynagrodzenia przeznaczamy na jaką grupę kosztów. I tu też jest kilka możliwości, choć pewnie dużo więcej niż te , o których wspomnę – z pewnością znajdziesz Swój własny sposób 😉

Możesz do konta bankowego dodać subkonta dla poszczególnych grup i po wypłacie dzielić pieniądze na poszczególne subkonta, a potem płacić za zakupy. Nie wiem jak to rozwiązanie sprawdza się w praktyce – w sensie jak wygląda robienie przelewów z poszczególnych subkont, musisz wypróbować.

Możesz pieniądze trzymać na jednym koncie i prowadzić ewidencję wydatków i zarobków na przykład w arkuszu excel. Proponuję w jednym arkuszu ująć cały rok. Dla danego miesiąca zaznaczamy wpływy, automatycznie dzielone są one na poszczególne grupy wydatków. W tym wypadku jednak dobrze prowadzić ewidencję wydatków.

Po co? Wiadomo jak to jest z jednym kontem. Niby wyznaczymy ile wydajemy na jedzenie, ile na paliwo i tak dalej, ale w praktyce w końcu zacznie nam się to mieszać. Dlatego dla każdej grupy kosztów sumujemy wydatki.

Dobrze zrobić tak, aby automatycznie się nam sumowały i pokazywały saldo dla danej grupy z danego miesiąca oraz osobno saldo grupy z całego roku. A to dlatego, że dla niektórych grup co miesiąc odkładamy więcej niż wydajemy, aby pokryć późniejsze wydatki w tej grupie.

Jest też inny sposób – tworzymy sobie system skarbonek czy kopert. Dla każdej grupy kosztów osobną i po wypłacie wybieramy pieniądze z konta i rozdzielamy do skarbonek/kopert w odpowiedniej wysokości. W ciągu miesiąca korzystamy z danych kopert – płacąc rachunki bierzemy z przeznaczonej do tego koperty, podobnie jeśli chcemy kupić sobie kurs, czy wyjść do kina – zaglądamy do odpowiedniej koperty 😉

A CZY TY CHCESZ WPROWADZIĆ ZMIANY DO SWOJEGO BUDŻETU?